پایدار نیوز | اخبار کسب و کار


طراحی سایت ریسپانسیو یا انطباق پذیر؟ انواع طراحی سایت

طراحی سایت ریسپانسیو

دو مورد از متداول ترین روش های طراحی سایت که در دیوایس های مختلف از جمله  دسکتاپ و موبایل به خوبی نمایش داده می شود طراحی سایت ریسپانسیو و طراحی سایت تطبیق پذیر می باشد.

در حالت کلی استفاده  از هر کدام از  دو روش بالا، بدین معناست که سایت هایی که طراحی می شوند باید در هر دیوایس و مرورگری تجربه کاربری خوبی به نمایش بگذارند.

اگر با مفهوم تجربه کاربری یا UX آشنایی ندارید، بد نیست مقاله تعریف تجربه کاربری یا UX به زبان ساده را مطالعه بفرمائید.

بعنوان مثال وب سایتی را در نظر بگیرید که نمایش منوی مقالات آموزشی آن در صفحه مانیتور یا دسکتاپ، در قالب ستون های ۴ تایی لیست شده اند لذا این مقالات می بایست  در صفحه موبایل، در یک ستون به نمایش گذاشته شود که وقتی کاربر در حال مطالعه مقالات آموزشی می باشد نیاز به زوم کردن یا چپ و راست کردن صفحه نداشته باشد.

به این روش طراحی میگویند طراحی سایت ریسپانسیو یا طراحی سایت واکنش گرا یا responsive web design

طراحی سایت ریسپانسیو

به طراحی سایت ریسپانسیو (responsive web design) طراحی واکنش گرا نیز می گویند. در طراحی سایت ریسپانسیو، محتوای سایت به صورت پویا بسته به اندازه صفحه نمایش حرکت می کند اما در طراحی سایت انطباقی، محتوای وب سایت در اندازه های طرح شده که با اندازه صفحه نمایش رایج مطابقت دارد، ثابت می شود. در این نوع طراحی اجزای صفحه یک بار تعریف می شوند بصورتی که با تغییر سایز صفحه نمایش خود را با عرض نمایشگر هماهنگ میکند، در واقع بصورتی درصدی مشخص می شود که مپلا در دسکتاپ دو ستون هر کدام ۵۰ درصد از صفحه را اشغال کنند و همان دو ستون بر روی موبایل وقتی باز می شود دو ستون زیر هم بصورت عرض ۱۰۰% نمایش داده می شوند.

طراحی سایت انطباقی

طراحی وب سایت تطبیق پذیر یا قابل تطبیق از کلمه adaptive design گرفته شده است. در این نوع طراحی که به آن تطبیق پذیر می گویند در واقع از ساختار یکسانی استفاده نمی شود و برای هر صفحه نمایش طراحی جدایی در نظر گرفته می شود که در هنگام لود شدن تصمیم می گیرد که کدام نوع طراحی به نمایش گذاشته شود و معمولا بصورت پیکسلی با ابعادی ثابت طراحی می شود بر خلاف طراحی ریسپانسیو که بصورت درصدی مشخص میگردد.

نگهداری و حفظ یک طراحی که در دستگاه مورد استفاده کاربر سازگار باشد برای حفظ اعتماد و تعامل کابران بسیار مهم است.

طراحی سایت ریسپانسیو یا انطباق پذیر
طراحی سایت ریسپانسیو یا انطباق پذیر

انواع طراحی سایت را می توان از جنبه های متفاوتی نگاه و بررسی نمود که هر کدام در منطق و دید خود مفهومی دارند که بیانگر نوع متفاوت طراحی وب سایت می باشند.

طراحی سایت داینامیک و استاتیک، انواع طراحی سایت از لحاظ تکنولوژی مورد استفاده در تولید و انواع زبان برنامه نویسی آنها و ده ها پارامتر دیگر که نوع های طراحی را از هم تفکیک می کنند که هر کدام برای خود شرح مفصلی دارند که در مقالات بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

اگر قصد طراحی سایت دارید، امیدوارم این مقاله مورد استفاده شما قرار گیرد و بتوانید بهترین انتخاب را برای برگزیدن شرکت طراحی سایت مناسب انجام دهید تا در طراحی و پیاده سازی یک وب سایت ریسپانسیو responsive web design و طراحی سایت تطبیق پذیر یاری کند و توانایی انجام بهترین استاندارد ها را دارا باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پایدار نیوز

ارائه دهنده خدمات طراحی سایت، طراحی فروشگاه اینترنتی، بهینه سازی سایت و سئو، سامانه های تحت وب، توسعه و تولید نرم افزار، پورتال و اتوماسیون و نرم افزارهای مالی و حسابداری

اضافه کردن نظر