پایدار نیوز | اخبار کسب و کار


هکر رشد Growth Hacker

هکر رشد یه مفهوم جدید در حوزه استارتاپ هاست که به دلیل تازگیش تعبیرهای اشتباه زیادی در مورد اون شکل گرفته .تعبیرهایی مثل:

“آیا هکر رشد همان بازاریاب هست اما در یه لباس دیگه؟ آیا یه واژه ی جنجالیه برای بالا بردن نرخ حقوق متخصصین؟ یا شاید یه امکان جدید هست ویژه محصولات اینترنتی؟”

اجازه بدین داستان پیدایش هکر رشد را از ابتدا براتون تعریف کنم.واژه هکر رشد توسط شان الیس (Sean Ellis) در سال ۲۰۱۰ ابداع شد. شان به استارتاپ های زیادی کمک کرد تا رشد باورنکردنی را تجربه کنند. معروفیت او از زمانی آغاز شد که به دره سیلیکون ولی (Silicon Valley) رفت ، درست زمانی که بیشتر شرکت ها در مرحله ای بودند که نیاز به رشد کاربرانشان داشتند. البته پایین بودن هزینه خدمات او در مقایسه با بازایابان حرفه ای عامل دیگر موفقیت و محبوبیتش بود.(اگر میخواهید درباره دره سیلیکون ولی بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید: اینجا را کلیک کنید)

شان با ورودش به هر استارتاپ خیلی سریع سیستم فروش و فرایندهای سازمانی رو تغییر میداد و با کمک تکنیک های ساده و کم هزینه موتور رشد اون استارتاپ را روشن میکرد و بعد از مرتب شدن کارها به دنبال شخصی بود تا کلید و مسولیت ادامه کار رو به دست او بسپاره و با خیال راحت آنجا را ترک کنه. مشکل پیدا کردن این فرد مناسب بود .

چرا بازرایاب ها برای استارتاپ ها مناسب نبودند؟

بازاریاب های سنتی در حوزه های زیادی مهارت داشتند اما بدرد دوران آغازین رشد استارتاپ ها نمیخوردند. در مرحله نخست شکل گیری و رشد استارتاپ ها نیاز به تشکیل و مدیریت تیم بازاریابی و یا مدیریت فروشندگان بیرونی و حتی تدوین برنامه استراتژیک بازارایابی و خیلی چیزهای دیگری که بازاریاب ها آنها را لیست میکنند نیست.

هکر رشد(Growth Hacker) کیست؟

هکر رشد جایگزین بازاریاب نیست و کار بازاریابی را بهتر از او انجام نمی دهد. هکر رشد با بازاریاب تفاوتهای زیادی دارد. شان الیس در مقاله خود اینطور هکر رشد را تعریف میکنه :

هکر رشد شخصیه که جهت فعالیت هایش همواره در راستای رشد است، درست مثل قطب نما که همیشه به سمت شمال نشانه میرود.

هر چیزی که هکر رشد انجام میده با شاخص تاثیرگذاری بر میزان رشد سنجیده میشه. به نظرتون آیا این شخص موقعیت مهم و کلیدی در یه استارتاپ نداره؟ وجود چنین شخصی برای رشد پایدار یه استارتاپ اهمیت زیادی داره. کسی که میتونه ارزشهای کلید و مزیت های رقابتی برای شما ایجاد کنه. همچنین زمانی که قصد دارید عواملی که در رشد استارتاپ به طور مستقیم موثر نیستند را شناسایی و کنار بگذارید ، یه هکر رشد یا حتی یکی از کارمندان خودتون که مهارت کافی در زمینه رشد بدست آورده خیلی راحت تر و سریعتر از یه بازاریاب میتونه این کار برای شما انجام دهد.

تمام تصمیمات هکر رشد در جهت رشد اتخاذ میشود. هر استراتژی یا تاکتیک و یا ابتکاری که بخرج میدهد به امید رشد بیشتر هست. رشد مثل خورشیدی هست که هکر رشد حول آن میچرخه. البته بازاریابان سنتی هم به رشد توجه دارند اما نه با این تمرکز و شدت. دقت کنید که قدرت هکر رشد در شدت تمرکزش در انتخاب تنها یک هدف و نادیده گرفتن سایر مسایل دیگر به جز رشد است .به همین خاطره که موفق میشه به مهمترین نیاز دوران آغازین یه استارتاپ یعنی رشد پاسخ بده.

تمرکز دقیق روی مقوله رشد موجب ظهور ابزارها ، تکنیکها و شیوه های متنوعی ویژه رشد شده که در بازاریابی با این قدرت وجود نداره . به همین خاطر با گذشت زمان تمایز بیشتری بین هکر رشد و بازاریاب شکل گرفته است.

ویژگی مشترک هکرهای رشد پذیرفتن مسئولیت مخاطره آمیز رشد سازمان شماست. هکر رشد واقعی اشتیاق شدیدی برای متصل کردن بیزنس شما به بازار هدفتون داره. او باید با قدرت خلاقیتش یک راه منحصربه فرد برای رشد استارتاپ شما کشف کنه. علاوه بر اون باید بتونه تکنیک های تثبت شده سایر شرکت ها و رقبا که در حال حاضر از آن استفاده میکنند را شناسایی و تست کنه و به صورت بهینه شده برای بیزنس شما بکار بگیره.

یه هکر رشد کاردان همچنین باید در پروسه هک رشد بتونه ایده ها و تکنیک ها را اولویت بندی کنه و آنها را مورد تست و ارزیابی قرار بده و در نهایت با تحلیل آماری مناسب مشخص کنه کدام محرک رشد را باید حذف و کدام را باید نگه داشت. هر چه سریعتر بتونید یه هکر رشد برای استارتاپ خودتون پیدا کنید ، احتمال بیشتری دارد که زودتر به راههای قابل توسعه تکرارپذیر در مقیاس منطقه ای یا جهانی برای کسب و کارتان دست پیدا کنید.

سفارش طراحی سایت حرفه ای 

طراحی سایت شرکتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پایدار نیوز

ارائه دهنده خدمات طراحی سایت، طراحی فروشگاه اینترنتی، بهینه سازی سایت و سئو، سامانه های تحت وب، توسعه و تولید نرم افزار، پورتال و اتوماسیون و نرم افزارهای مالی و حسابداری

۱ نظر