پایدار نیوز | اخبار کسب و کار


منطقه سیلیکون ولی (Silicon Valley)

Silicon Valley

منطقه یا درّه سیلیکون ولی در کالیفرنیای شمالی ایالات متحده‌ی آمریکا در سانفرانسیسکو واقع شده است.

در این منطقه غول های  تکنولوژی دنیا از جمله اپل، سیسکو، گوگل، اچ‌پی، اینتل و اوراکل قرار دارند.

جالب است بدانید که سیلیکون ولی یک سوم (تقریباً ٣٣٪‏) سرمایه گذاری‌های ریسک پذیر آمریکا را به خود اختصاص داده است.

در واقع سیلیکون ولی  مرکز نخبگان پیشتاز نوآوری و توسعه‌ی تکنولوژی پیشرفته محسوب می‌شود که علت شهرت این منطقه نیز بخاطر حضور شرکت های مطرح انفورماتیک دنیا می باشد.

اسامی برخی از شرکت های مطرحی که در سیلیکون ولی می باشند:

اینتل (Intel)          ای ام دی (AMD)

ادوبی (Adobe)      اپل (Apple)

ایسوس (Asus)       سامسونگ (Samsung)

ای بی (ebay)         گوگل (Google)

اچ پی (HP)            نوکیا (Nokia)

اوراکل (Oracle)       سونی (Sony)

یاهو (Yahoo)          سیسکو (Cisco)

انویدیا (Nvidia)      سیمانتک (Symantec)

سندیسک (SanDisk) مایکروسافت (Microsoft)

(البته شعبه اصلی مایکروسافت در سیاتل، واشینگتن است)

Ebay company
Ebay company
Yahoo company
Yahoo company
Adobe company
Adobe company

 

 

 

 

 

اواخر دهه ۱۹۳۰ رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه استنفورد  که فردریک ترمن نام داشت، استادان و فارغ‏التحصیلان استنفورد را به تاسیس ‏شرکت‌ در زمینه فناوری‏های پیشرفته تشویق کرد که بعدها از او به عنوان پدر دره سیلیکون یاد شد. اولین شرکتی که تاسیس شد شرکتHP بود که در سال ۱۹۳۹ پایه‏ گذاری شد. سرمایه اولیه شرکت را ترمن در اختیار موسسان این شرکت قرار داد که بیش از چند صد دلار نبود. به مرور زمان این شرکت با تولید محصولات متنوع به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سیلیکون‏ولی تبدیل گشت.

HP company

در سال ۱۹۶۸ شرکت اینتل و یک سال بعد یعنی سال ۱۹۶۹ شرکت AMD راه اندازی شد که در حال حاضر این شرکت ها به بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‏های سیلیکونی و پیشتاز نیمه‏ هادی در دنیا تبدیل شدند.

Intel company
Intel company
AMD company
AMD company

 

 

 

 

در سال ۱۹۷۰ نیز شرکت زیراکس یک مرکز تحقیقاتی معروف به پارک را پایه گزاری نمود و جمع زیادی از دانشمندان علوم کامپیوتر را در زمینه پژوهش و توسعه درباره ابزارهای اطلاعاتی مورد نیاز برای اداره‏ها در آینده،  در آنجا مشغول به کار کرد. در دهه ۱۹۹۰ که می توان گفت زمان ورود به عصر اینترنت و حضور در دنیای شبکه‏ای بود در شرایطی که استفاده از اینترنت و ساختارهای شبکه ای به امری حیاتی تبدیل شد، باز هم سیلیکون‏ولی به‌عنوان پیشتاز در عرصه راهبری و نوآوری اینترنت وارد شد و شرکت‌های پیشتاز در این عرصه نیز در سیلیکون ولی پا گرفتند و توسعه یافتند.

در سیلیکون ولی زیرساختی طراحی شده است که شامل دفاتر حقوقی و سیستم‏های پشتیبانی و همچنین سرمایه‏گذاران ریسک پذیر می باشد که عمده آنها در خیابان سند‏هیل، کنار دانشگاه استنفورد مستقر می باشند که با شکل گیری این زیر ساختها، همکاری و شفافیت و تعامل حرفه‏ای به یک اصل اولیه تبدیل شده است.

در این دره جوانان خلاق و نخبه را می توان دید که مشغول به ارائه طرح ها و ایده های خود به کارآفرین ها و سرمایه گزاران با تجربه می باشند و از تجربه آنها استفاده می کنند.

یکی از عوامل اصلی موفقیت سیلیکون ولی، همین محیط سامان‏یافته ایست که ذکر شد. همچنین در این فضای فناورانه، دانشگاه‏ها، مراکز پژوهشی دولتی و آزمایشگاه‏های تحقیقاتی بخش خصوصی نیز نقش عمده‏ای دارند. اجتماع مهندسان با استعداد و برجسته، سرمایه‏گذاران ریسک پذیر و محیط کارآفرینی جذاب با فرهنگ ریسک پذیری بالا از دیگر عواملی هستند که یک محیطی جذاب و پویا برای شرکت‌های نوپا پدید آورده‏اند.

علاوه‌بر اینها وجود یک شبکه حرفه‏ای از اهل فناوری که به سهولت تبادل اطلاعات می‏کردند نیز از عوامل موفقیت این منطقه  به حساب می آید. شرکت ها و سازمانهای مستقر در سیلیکون‏ولی به این باور رسیدند که همکاری و رقابت به‌طور همزمان موجب دست‏یافتن به موفقیت است. به وجود آمدن چنین سیستم منسجم و یکپارچه ای از مخاطره‏ها و تجربه‏ها حمایت و پشتیبانی می‏کند و تجربه شکست‏ها و پیروزی‏ها را به مشارکت می‌گذارد.

نکته مهم دیگر مهاجرپذیری در این منطقه است. درصد بالایی از موسسان شرکت‌های نوپا در بین خود افراد مهاجر دارند که این امر باعث شده که تنوع فرهنگی به فضای آزاد موجود یاری ‏رساند و مهاجران شناختی از بازارهای منطقه‏ای را به همراه ‏آورند که قطعاً در توسعه و نوآوری کمک موثری می‏کند.

 

موضوع مقاله : منطقه یا دره سیلیکون ولی

به تحریر پایدار سامانه

تاریخ انتشار : ۹۶/۰۷/۱۰

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پایدار نیوز

ارائه دهنده خدمات طراحی سایت، طراحی فروشگاه اینترنتی، بهینه سازی سایت و سئو، سامانه های تحت وب، توسعه و تولید نرم افزار، پورتال و اتوماسیون و نرم افزارهای مالی و حسابداری

۱ نظر