پایدار نیوز | اخبار کسب و کار


سایت مپ تصاویر یا Image Sitemaps آموزش ساخت نقشه سایت تصویری

نقشه سایت تصاویر یا image sitemap

اگر می خواهید تصاویر وب سایت شما در نتیجه های جستجوی تصاویر گوگل نمایش داده شود، نقشه سایت تصویر در سئو بسیار مهم و تاثیر گذار است و می تواند از این طریق چندین بازدید کننده اضافی را به سایت خود بیاورید. مشابه سایت مپ ویدئویی می توانید برای تصاویر هم نقشه سایت جداگانه ای بسازید و یا اینکه اطلاعات تصاویر را به نقشه سایت فعلی خود اضافه کنید. بعد از طراحی سایت حتما نقشه سایت را ایجاد نمائید و آن را به موتور های جستجو معرفی نمائید.

اگر می خواهید درباره سایت مپ بیشتر بدانید مقاله سایت مپ چیست و همه چیز در مورد نقشه سایت را مطالعه بفرمائید و در مقاله دیگر با عنوان آموزش ساخت نقشه سایت می توانید مراحل و آموزش ایجاد سایت مپ xml را دنبال کنید. اگر در این موضوعات اطلاعات کافی دارید همین مقاله را ادامه دهید تا با آموزش ساخت نقشه سایت تصاویر آشنا شوید و در مورد تگ های داخلی آن بیشتر بدانید.

نمونه ای از سایت مپ یا نقشه سایت تصاویر می توانید مشابه این باشد:
<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″
xmlns:image=”http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1″>
<url>
<loc>http://website.com/page.html</loc>
<image:image>
<image:loc>http://website.com/image1.jpg</image:loc>
</image:image>
<image:image>
<image:loc>http://website.com.com/image2.jpg</image:loc>
</image:image>
</url>
</urlset>

خط اول ممکن است برای شما آشنا باشد، در واقع این را بیان می کند که نوع فایل xml می باشد.

خط بعدی، تگ urlset است باز و بسته شدن این تگ در سایت مپ اجباری است و نشان دهنده این است که این فایل xml از نوع سایت مپ می باشد و تمام محتوا داخل این تگ قرار می گیرد.

اولین تفاوت این نوع نقشه سایت جهت ایجاد و ساخت سایت مپ تصاویر این است که داخل تگ urlset باید فضای نام اختصاصی برای نقشه سایت تصاویر مشخص شود. نمونه آن را می توانید در مثال بالا ببینید که با عنوان xmlns پر شده است که همان فضای نام یا name space است. البته این توضیحات فقط برای آشنایی با کد های نوشته شده در سایت مپ است و شما عین آن را می توانید کپی کنید و با جزئیات کاری نداشته باشید.

خب، به قسمت اصلی محتوای فایل سایت مپ تصاویر می رسیم که همگی در داخل تگ urlset قرار دارند، به ازای هر تصویر یا عکس باید یک تگ باز  و بسته کنید با عنوان url که خود آن دارای تگ های زیر مجموعه است که جزئیات هر تصویر را مشخص می کند که تک تکشان را در زیر بررسی می کنیم.

برچسب loc

اول از همه شما باید صفحه وبی را مشخص کنید که تصویر مورد نظر در آن یافت شود. می توانید این کار را از طریق تگ loc انجام نمائید. به ازای هر صفحه که در آن تصاویر یا تصویر موجود است باید یک بار این تگ تعریف شود، در ادامه باید مشخص کنیم که حالا این صفحه چه تصاویری با جه مشخصاتی دارد. اما در اینجا فقط ادرس صفحه دارای تصویر را معین می کنیم

برچسب یا تگ image:image

این برچسب نیز اجباری است. هر تگ image:image اطلاعات مربوط به یک تصویر را دربر می گیرد. و به ازای هر عکس باید یک بار این تگ را باز و بسته کنید. از برچسب image:image-tag برای لیست کردن تصاویر استفاده کنید و برای هر تصویر یک تگ ایجاد کنید و آدرس تصویر، عنوان و دیگر تگ ها زیر مجموعه این تگ خواهند شد که بعدا درون این برچسب قرار می گیرند.

شما میتوانید تا ۱۰۰۰ تصویر را اضافه نمائید.

برچسب image:loc

آدرس مستقیم تصویر در این تگ قرار می گیرد. در واقع این تگ زیر مجموعه تگ image:image است و به ازای هر عکس باید تک آدرس آن را در داخل آن باز و بسته شود.

فراموش نکنید که فقط از تصاویری می توانید استفاده کنید که در همین دامنه آدرس دهی شده باشد و نباید از سایت دیگری تصویری در نقشه سایت اضافه شود. البته در مواردی می توانید از دامنه های دیگر تصاویری به نقشه سایت اضافه کنید که حتما آن دامنه ها در Search Console تعریف و تائید شده باشد.

بعنوان مثال اگر از شبکه توزیع محتوا یا CDN استفاده می کنید باید حتما آن را داخل کنسول جستجوی گوگل یا Google Search Console تائید کرده باشید. علاوه بر این، حتما مواظب این هم باشید که آدرسی که استفاده می کتید توسط خزنده ها قابل رویت باشد و توسط فایل robots.txt رد نشده باشد.

برچسب image:caption

همانطور که حدس زده اید و از نام این تگ پیداست، در این تگ عنوان تصویر در قالب یک توضیح مختصر باید قرار بگیرد. این تگ اختیاری است و می توانید آن را پر مشخص نکنید.

برچسب image:geo_location

تگ موقعیت جغرافیایی، که در داخل آن موقعیت جغرافیایی عکس را در آن پر می کنید، این تگ نیز اختیاری است.

تگ image:title

این برچسب هم نیاز به توضیح ندارد و عنوان تصویر مربوطه را نشان می دهد.

تگ image:license

در این برچسب باید مجوز یا منبع اصلی تصویر را وارد نمائید تا قوانین کپی رایت نقض نشود و اگر از تصویر مهمی استفاده می کنید بتوانید حق نشر آن را رعایت کنید تا شامل جریمه نشوید. این برچسب نیز اختیاری است و نباید حتما آن را بنویسید.

دیکشنری تصاویر گوگل
دیکشنری تصاویر گوگل

از اینکه مقاله سایت مپ تصویری را مطالعه فرمودید سپاسگزارم و امیدوارم برای شما مفید واقع گردیده باشد. ما را از نظرات خود آگاه سازید تا بتوانید مطالب با کیفیت تری خدمتتان ارائه دهیم. اگر نیاز به خدمات طراحی سایت و طراحی سامانه های تحت وب داشتید افتخاریست که گزینه ای لیست انتخابی شما باشیم و آماده ارائه هر گونه مشاوره رایگان در زمینه سئو و بهینه سازی و طراحی وب سایت و نرم افزار هستیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پایدار نیوز

ارائه دهنده خدمات طراحی سایت، طراحی فروشگاه اینترنتی، بهینه سازی سایت و سئو، سامانه های تحت وب، توسعه و تولید نرم افزار، پورتال و اتوماسیون و نرم افزارهای مالی و حسابداری

۶ نظر