پایدار نیوز | اخبار کسب و کار


شهرام جزایری هنگام خروج از ایران بازداشت شد

شهرام جزایری

به گفته آقای حیدری “شهرام جزایری فعلا به اتهام پیشنهاد رشوه و خروج غیرمجاز از کشور در بازداشت به سر می‌برد و تفهیم اتهام صورت گرفته است.”

دادگستری استان آذربایجان غربی خبر داده که شهرام جزایری، بازرگان و سرمایه‌گذار ایرانی هنگام خروج غیرقانونی از ایران شناسایی و بازداشت شده است.

توکل حیدری، رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی به خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران گفته که یکشنبه، ۶ مرداد ماموران گمرک به کانتینری مشکوک می‌شوند و پی بازرسی متوجه حضور دو انسان در میان بار کانتینر می‌شوند.

به گفته آقای حیدری این دو نفر ابتدا خود را تبعه افغانستان معرفی می‌کنند و سپس مشخص می‌شود یکی از آنها شهرام جزایری، بازرگان مشهور ایرانی است.

علیرضا رادفر، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی هم به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته است که آقای جزایری که قصد داشته وارد ترکیه شود، در مرز بازرگان بازداشت شد.

با این حال لعیا باقری، وکیل آقای جزایری به خبرگزاری تسنیم خبر تلاش او برای خروج غیرقانونی از مرز و پنهان شدن در کانتینر را تکذیب کرده و گفته است: “موکلم برای دیدار با یکی از دوستانش به مرز رفته بود اما چون بدهی مالیاتی داشت و به دلیل ممنوع‌الخروج بودن پاسپورت نداشت، توسط مأموران بازداشت شده است.”

به گفته خانم باقری، شهرام جزایری ۴۵۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی دارد.

اما توکل حیدری می‌گوید که آقای جزایری در بازپرسی ادعا کرده که برای دیدار و سرکشی از یکی از اعضای خانواده‌اش که در کانادا سکونت دارد، قصد خروج از کشور را داشته است.

آقای حیدری گفته است که هنگامی که هویت شهرام جزایری مشخص می‌شود، او قصد داشته با پرداخت رشوه به ماموران رهایی یابد.

 

آقای جزایری در سال ١٣٨١ در سن ٢٩ سالگی به اتهام یک رشته تخلفات تجاری و مالی بازداشت شد و ۱۱ سال را در زندان گذراند و حدود چهار سال پیش از زندان آزاد شد.

در آن زمان پرونده شهرام جزایری بزرگترین پرونده فساد مالی در جمهوری اسلامی نام گرفته بود که پای تعدادی از شخصیت‌های سرشناس را هم به ماجرا کشانده بود.

رسیدگی به پرونده شهرام جزایری و افراد مرتبط با این پرونده در میان شایعاتی در مورد ارتباط احتمالی او با نهادها و افراد متنفذ دیگر سرانجام با صدور حکم ۲۷ سال حبس پایان یافت.

با اعتراض آقای جزایری به این حکم، دیوان عالی کشور این حکم را نقض و آن را برای رسیدگی مجدد به دادگاه دیگری ارجاع کرد.

وی نهایتا به تحمل ١١ سال حبس، پرداخت ۴٨ میلیون دلار غرامت و ٩٧ میلیون دلار جریمه و ١٠ سال محرومیت از دریافت تسهیلات بانکی محکوم شد.

در اواخر سال ١٣٨۵ اعلام شد که شهرام جزایری هنگام انتقال از زندان موفق ش از دست ماموران بگریزد اما چند روز بعد ماموران توانسته‌اند او را در کشور عمان بیابند و به ایران انتقال دهند.

آقای جزایری در مهرماه ۱۳۹۱ آزاد شد. دو سال بعد او برای سخنرانی در همایشی در ارتباط با شرکت جنجالی “پدیده شاندیز” به مشهد سفر کرده بود که در آنجا بازداشت شد که این بار اتهامش “تبانی برای اقدام علیه امنیت عمومی از طریق اخلال در نظم و سلب آسایش عمومی” اعلام شد.

آقای جزایری چند هفته بعد با قرار کفالت آزاد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پایدار نیوز

ارائه دهنده خدمات طراحی سایت، طراحی فروشگاه اینترنتی، بهینه سازی سایت و سئو، سامانه های تحت وب، توسعه و تولید نرم افزار، پورتال و اتوماسیون و نرم افزارهای مالی و حسابداری

اضافه کردن نظر